Oddziały po GIMNAZJUM

https://podkarpacie.edu.com.pl/Kandydat - pod tym adresem zalogujesz się do strony Nabór Optivium.

**Drogi gimnazjalisto!**
Przed Tobą ważna decyzja związana z dalszym kształceniem. Wybierając szkołę powinieneś świadomie wybrać klasę o odpowiednich dla Ciebie przedmiotach nauczanych na poziomie rozszerzonym. Zanim to zrobisz, pomyśl co w przyszłości chciałbyś robić, jakie wybrać studia, jaki uprawiać zawód. Jeśli nie potrafisz dziś jeszcze tego określić, to postaraj się wybrać te przedmioty , które Cię interesują i lubisz się ich uczyć.

Dlaczego wybór odpowiedniej klasy jest tak ważny?
Wyniki egzaminu maturalnego są przepustką na studia. Wybór odpowiedniej klasy o konkretnym rozszerzeniu pozwoli Ci w przyszłości zdawać takie przedmioty maturalne, które umożliwią Ci dostanie się na wymarzony kierunek studiów. Uczelnie wyższe ogłaszają na swoich stronach internetowych zasady rekrutacji na poszczególne kierunki . Mówią one kandydatom, jakie przedmioty należy zdawać na maturze i na jakim poziomie, aby dostać się na wybrany kierunek .

Co należy w tej sytuacji zrobić w pierwszej kolejności?
1. Zastanów się poważnie, jakie masz zainteresowania, jakich przedmiotów uczysz się chętnie.
2. Rozważ jakie masz marzenia, a może już plany na przyszłość, jaki zawód chciałbyś wykonywać.
3. Dowiedz się, korzystając z różnych źródeł (informatory dla maturzystów, strony internetowe uczelni), jaka jest oferta edukacyjna uczelni, jakie są kierunki studiów.
4. Znajdź informację na temat zasad rekrutacji na studia na interesujące Cię kierunki
5. Wybierz klasę z tymi przedmiotami nauczanymi na poziomie rozszerzonym, które są wymagane przez uczelnię podczas rekrutacji
6. Dobrze je zdaj na egzaminie maturalnym !

Wymagania rekrutacyjne na te same kierunki na poszczególnych uczelniach mogą się nieco różnić. Jedne uczelnie określają wymagany poziom egzaminu maturalnego, inne natomiast dopuszczają zdawanie na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Należy wziąć pod uwagę to, że dla uzyskanych wyników istnieje przelicznik punktowy, np. 1% na poziomie podstawowym mnoży się przez 0.6, a 1% na poziomie rozszerzonym mnoży się przez 1. Uzyskując ten sam wynik procentowy z egzaminu maturalnego na obu poziomach w rzeczywistości, otrzymasz więcej punktów podczas rekrutacji, zdając poziom rozszerzony.

Aby pomóc Ci przy wyborze klasy podajemy niżej kilka ważnych informacji dla każdego rozszerzenia:
· plany nauczania
· przykładowe kierunki studiów, na których są brane pod uwagę rozszerzone przedmioty
· wyniki matury naszych absolwentów, którzy realizowali naukę w danym rozszerzeniu